Κολύμβηση: «Έγραψε ιστορία» στην Κοπεγχάγη ο Βαζαίος

«Έγραψε ιστορία» στην Κοπεγχάγη ο Βαζαίος με το ασημένιο μετάλλιο (δεύτερο στη διοργάνωση) που πήρε στα 200μ πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα. Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση Έλληνα κολυμβητή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας, καθώς θα επιστρέψει στην Αθήνα με δύο ασημένια μετάλλια στις αποσκευές του. Μετά τα 200μ. μικτή ατομική, ο Βαζαίος έκανε σπουδαία κούρσα και στα 200μ πεταλούδα, γεγονός που του έδωσε τη δυνατότητα να ανέβει ξανά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 1:51.23. Επίδοση, με την οποία κατέρριψε εκ νέου το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε κάνει το πρωί  της Κυριακής (1:52.80). Συνολικά, ο Έλληνας πρωταθλητής «κατέβασε» τρία δευτερόλεπτα το παλιό πανελλήνιο ρεκόρ του Γιάννη Δρυμωνάκου (1:54.28), που «άντεχε» από το 2007, και αυτό είναι ένα στοιχείο που καταδεικνύει το μέγεθος της επιτυχίας του. Ένα άλλο στοιχείο, είναι ότι στον ίδιο τελικό ο μεγάλος Ούγγρος Λάζλο Τσεχ (κάτοχος του τίτλου) έμεινε πέμπτος, όπως εκτός βάθρου έμεινε και ο Δανός, Βίκτορ Μπρόμερ (δεύτερος το 2015 στη Νετάνια). Ο μόνος που ξεπέρασε τον Βαζαίο ήταν ο Ρώσος, Αλεξάντρ Χαρλάνοφ, ο οποίος πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:50.54. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ούγγρος Τάμας Κεντερέσι με 1:52.25.